دلیل گردن درد و چگونگی تسکین آن | شایع‌ترین علت‌های گردن درد

دلیل گردن درد و چگونگی تسکین آن | شایع‌ترین علت‌های گردن درد

دلیل گردن درد و چگونگی تسکین آن

دلیل گردن درد و چگونگی تسکین آن :

خوشبختانه بیشتر گردن دردها خودبه‌خود در عرض چند روز و با رعایت و تغییراتی در نحوه‌ی نشستن یا حرکت کردن برطرف می‌شوند؛ اما در سایر موارد، گردن درد وادارتان می‌کند سراغ دارو و مسکن بروید، فیزیوتراپی کنید یا درمان‌های جدی‌تر دیگری را در پیش بگیرید. البته اگر گردن درد ادامه‌دار شد باید توسط پزشک دقیقاً بررسی شود.
گردن دردی که ادامه‌دار است یا بدتر شده حتماً باید بررسی پزشکی شود. همچنین اگر درد گردن تا دست‌ها یا پاها کشیده می‌شود، یا اگر متوجه شدید دچار ضعف، کرختی یا گزگز شدنی هستید که به جاهای دیگر بدنتان نیز پراکنده می‌شود باید زودتر به پزشک مراجعه کنید.

در ادامه به شایع‌ترین علت‌های گردن درد می‌پردازیم و اینکه چگونه باید این درد را کنترل کنید.

بیماری تباهی دیسک (Degenerative disk disease)

اسپوندیلولیز یا بیماری دژنراتیو دیسک یکی از عوارض ناخوشایند پیری است. دیسک‌های ستون فقرات شما دارای مرکزی نرم و ژله‌ای هستند و بین استخوان‌های گردنتان می‌نشینند تا به عنوان ضربه‌گیر عمل کنند. با بالا رفتن سن، مرکز دیسک می‌تواند تحلیل برود و بر ساختار باقی قسمت‌های ستون فقرات اثر بگذارد. علائم این عارضه شامل نه تنها گردن درد، بلکه سفتی گردن، سردرد و اسپاسم‌های عضلانی نیز می‌شوند. البته خیلی از افرادی که به این بیماری دچار می‌شوند ممکن است هیچ علامتی هم نداشته باشند.

شاید تصور کنید تحلیل رفتن غضروف‌ها در انتهای استخوان‌ها در اثر اوستئوآرتریت، فقط در زانوها و لگن روی می‌دهد، اما واقعیت این است که این اتفاق در گردن نیز می‌تواند رخ بدهد. اوستئوآرتریت در واقع یک علت شایع گردن درد در افراد سالمند است

علاوه بر سن (بعد از چهل‌سالگی شایع‌تر است)، دیگر ریسک فاکتورهای بیماری تباهی دیسک شامل تروما، آسیب، سابقه خانوادگی، سیگار کشیدن، افسردگی، اضطراب و حرکات مکرر گردن می‌شود.
خیلی از کارشناسان، فیزیوتراپی و مسکن‌های معمولی مانند استامینوفن یا داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن را توصیه می‌کنند. ماساژ و گرما یا سرمادرمانی نیز می‌تواند مفید باشد. در موارد شدیدتر ممکن است به کولار گردن (گردنبند طبی)، تزریق استروئید و یا حتی عمل جراحی نیاز باشد.

فشار به گردن

چه کسی فشار به گردن را تجربه نکرده است؟ خصوصاً این روزها که همگی درگیر دنیای پُر از ابزارهای الکترونیکی هستیم. این نوع فشار به گردن از نوع اسکلتی عضلانی است. شما با نگه داشتن سر خود در وضعیتی مشخص به مدت طولانی، از عضلات گردن خود بیش از اندازه کار می‌کشید، مثلاً تمام روز مقابل کامپیوتر نشسته و به مانیتور نگاه می‌کنید. فشار به گردن می‌تواند ناشی از حمل کیف یا کوله‌پشتی سنگین، نگه داشتن گوشی تلفن بین گوش و شانه، و یا در بغل نگه داشتن کودک هم باشد. هر چیزی که باعث تغییر وضعیت درست بدنی‌تان شود و وادارتان کند مدت طولانی در یک حالت بمانید می‌تواند به گردنتان هم فشار وارد کند.
این خودِ وضعیت بدن نیست که عامل گردن درد است بلکه مدت زمان طولانی که این وضعیت را حفظ می‌کنید، دلیل گردن درد شماست. حتی صاف نشستن هم که خیلی از افراد تصور می‌کنند وضعیت بدنی خوبی است می‌تواند موجب گردن درد شما بشود. بد خوابیدن هم می‌تواند منجر به گردن درد بشود، اما خوشبختانه این اتفاق کمتر می‌افتد. مثلاً زمانی که روی صندلی هواپیما یا کاناپه خوابتان می‌برد ممکن است گردن درد بگیرید.
با مکرراً حرکت دادن سرتان، از مدت زمان طولانی در یک وضعیت ماندن پیشگیری کنید تا به گردنتان فشار وارد نشود. حرکت خاصی لازم نیست انجام دهید، فقط کافی است وضعیتتان را تغییر دهید. انجام تمرینات قدرتی مانند پلانک نیز می‌تواند مفید باشد.

آسیب گردن

مکن است گردن درد شما ناشی از آسیبی باشد که به گردنتان وارد شده است. ویپلش یک نوع آسیب معمول گردن است که اغلب در اثر تصادف اتومبیل یا حوادث ورزشی روی می‌دهد. هر نوع آسیب ویپلش می‌تواند سبب فشار به گردن و گردن درد شود. اگر با سرعت زیادی در حال حرکت باشید، می‌توانید به گردنتان آسیب بزنید.
با بستن کمربند ایمنی حین رانندگی به محافظت از گردنتان کمک کنید و همیشه هنگام ورزش از لوازم ایمنی لازم استفاده کنید. داشتن تناسب‌اندام نیز می‌تواند به حفظ سلامت گردن کمک کند. داشتن میان تنه و بالاتنه‌ای قوی می‌تواند جلوی گردن درد را بگیرد.

فتق دیسک گردن

اگر بخش ژله‌ای دیسک‌های ستون فقرات که قرار است ضربه‌گیر باشند، بیرون زده یا پاره شوند به آن فتق دیسک گفته می‌شود و این اتفاق می‌تواند عصب‌های پیرامون را تحریک کرده و سبب گردن درد شود. فتق دیسک می‌تواند از عواقب افزایش سن یا آسیب نیز باشد.
هرچند فتق دیسک می‌تواند سبب گردن درد شود؛ اما احتمال اینکه منجر به دست درد شود بیشتر است. به هر حال مهم‌ترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که نترسید. فتق دیسک معمولاً آن‌قدرها هم که به نظر می‌رسد ترسناک نیست. باید بدانید که فتق دیسک می‌تواند درمان شود.
به راه رفتن و حرکت کردنتان ادامه دهید و تمرینات بالاتنه را انجام دهید. اگر دردتان برطرف نشد، ممکن است پزشکتان فیزیوتراپی یا داروهای OTC را برایتان تجویز کند. فتق دیسک گردن به‌ندرت به عمل جراحی نیاز پیدا می‌کند.

سردردهای تنشی

سردردهای تنشی چندان هم علت گردن درد نیستند زیرا معمولاً سردرد تنشی خودش یکی از عواقب گردن درد است، اما به هر حال می‌توان فهمید کدام‌یک علت و کدامیک معلول است. شما ممکن است به دلیل داشتن سردرد، دچار ناراحتی عضلانی شوید زیرا عضلات تحت تنش قرار می‌گیرند.
خیلی از سردردهای تنشی ناشی از فشار به عضلات چسبیده به استخوان هستند. فشار اولیه عضلانی می‌تواند نتیجه‌ی وضعیت بدنی نادرست، فشار به چشم، دندان‌قروچه و یا تروما و آسیب باشد.
نیمه‌ی بالایی صفحه‌ی کامپیوتر شما باید هم‌راستا با چشم‌هایتان باشد و به جلو خم نشوید یا تمام روز قوز نکنید. همچنین نباید برای دسترسی به کیبورد یا موس بدنتان را بکشید. ضمناً حتماً دست‌کم هر 45 دقیقه از جایتان بلند شوید و حرکت کنید.

 

اختلال مفصل فکی گیجگاهی (TMJ)

مفصل فکی گیجگاهی به مفصلی گفته می‌شود که امکان باز و بسته کردن آرواره را به شما می‌دهد. آسیب مفصل فکی گیجگاهی می‌تواند سبب گردن درد همراه با سردرد، مشکل در باز کردن دهان، و صدا کردن آرواره حین حرکت کردن شود. آسیب مفصل فکی گیجگاهی می‌تواند ناشی از دندان‌قروچه زیاد یا آدامس جویدن، استرس یا آرتروز باشد.
چند راهکار ساده این که آدامس نجوید، غذاهای نرم بخورید و روزی دو بار به مدت نیم ساعت مفصل فکی گیجگاهی خود را گرم کنید. مطمئن شوید که درد آرواره‌تان دلیل دیگری ندارد. اغلب افرادی که مشکلات مفصل فکی گیجگاهی دارند، دچار اختلال دیگری نیز هستند، مثلاً فیبرومیالژیا.

پیچ‌خوردگی عصب

وقتی قسمت ژله‌ای دیسک فقرات، بیرون می‌زند، مهره‌هایی که در طرفین قرار دارند به هم نزدیک‌تر شده و ممکن است خار استخوانی یا اسپور استخوان ایجاد شود. خار استخوانی می‌تواند یک عصب نزدیک به خود را دچار پیچ‌خوردگی کرده و درد و گاهی ضعف و کرختی ایجاد نماید. این درد اغلب در گردن شروع می‌شود و به سمت دست‌ها می‌رود. درد ناشی از پیچ‌خوردگی یک عصب ممکن است با گزگز و سوزن سوزن شدن و ضعف و بی‌حسی همراه باشد.
در افراد سالمند، یک عصب پیچ‌خورده معمولاً نتیجه‌ی آسیب‌ها و پارگی‌های طبیعی است. در افراد جوان‌تر، پیچ‌خوردگی عصب به احتمال زیاد ناشی از آسیب یا تروماست.
پیچ‌خوردگی عصب مانند فتق دیسک اغلب آن‌قدر که به نظر می‌رسد بد و وحشتناک نیست. دارودرمانی و فیزیوتراپی معمولاً می‌تواند علائم را تسکین دهد.
پیچ‌خوردگی عصب اغلب خودبه‌خود بهتر می‌شود؛ اما اگر نشد، با نظر پزشکتان می‌توانید از کولار گردن، فیزیوتراپی، دارو (شامل استروئیدها)، و یا برای موارد شدیدتر از عمل جراحی کمک بگیرید.

اوستئوآرتریت یا تخریب مفاصل

شاید تصور کنید تحلیل رفتن غضروف‌ها در انتهای استخوان‌ها در اثر اوستئوآرتریت، فقط در زانوها و لگن روی می‌دهد، اما واقعیت این است که این اتفاق در گردن نیز می‌تواند رخ بدهد. اوستئوآرتریت در واقع یک علت شایع گردن درد در افراد سالمند است.
خیلی از افرادی که در ناحیه‌ی گردن خود اوستئوآرتریت دارند، هیچ علامتی ندارند. در حالی که عده‌ای دیگر دچار گردن درد می‌شوند. عده‌ای دیگر نیز بی‌حسی و ضعف عضلانی و سردرد و از دست دادن تعادل را تجربه می‌کنند.
سعی کنید علائم اوستئوآرتریت خود را با ورزش، خصوصاً ورزش‌هایی که طیف حرکتی‌تان را افزایش می‌دهند کنترل کنید، مثلاً نرمش‌های کششی. خیلی از افراد با مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی و فیزیوتراپی، گردن درد ناشی از اوستئوآرتریت را کاهش می‌دهند.

آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید با اوستئوآرتریت فرق می‌کند. این بیماری با سن مرتبط نیست، بلکه به یک اختلال در سیستم ایمنی مربوط است که سبب حمله سلول‌های ایمنی به مفاصل خودتان می‌شود. آرتریت روماتوئید می‌تواند شامل درد نه تنها در ناحیه گردن بلکه در هر مفصل دیگری نیز بشود. این نوع درد معمولاً صبح‌ها یا در هر زمان دیگری بعد از استراحت کردن، در شدیدترین حالت خود است.
التهاب ناشی از آرتریت روماتوئید کنترل نشده می‌تواند سبب آسیب دائمی به مفاصل شود. ورزش برای این نوع آرتریت نیز مفید است. داروهای جدیدی نیز برای روماتیسم وجود دارند که جلوی آسیب به مفاصل را می‌گیرند.

مننژیت

گرفتگی گردن (بیشتر از گردن درد)، یکی از اصلی‌ترین علائم مننژیت است که یک التهاب بالقوه کُشنده در غشای اطراف مغز و نخاع می‌باشد. این عفونت معمولاً ناشی از یک ویروس است، اما باکتری و قارچ نیز می‌توانند عامل مننژیت باشند. خوشبختانه مننژیت بیماری نادری است و علائم دیگری نیز دارد، از جمله سردرد شدید، تهوع، تب، احساس گیجی، حساسیت به نور و تشنج. علائم شدید این‌چنینی که مداوم روی می‌دهند نیاز به مراجعه به اورژانس دارند.

فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا یک سندرم درد عمومی است که خیلی از قسمت‌های بدن از جمله گردن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. درد می‌تواند بارزترین علامت این بیماری باشد، اما تنها علامت آن نیست. علائم فیبرومیالژیا شامل خستگی زیاد، منگی و عدم وضوح ذهنی، سردرد، اضطراب و افسردگی نیز می‌شود. هیچ‌کس نمی‌داند علت فیبرومیالژیا دقیقاً چیست؟ این بیماری با چگونگی پردازش سیگنال‌ها توسط مغز مرتبط است، درمان خاصی ندارد، اما برخی از داروهای مسکن عصبی مانند دولوکستین و پرگابالین می‌توانند درد این بیماری را کنترل کنند. ورزش‌های هوازی به افراد دچار فیبرومیالژیا کمک می‌کنند احساس بهتری داشته باشند. فیزیوتراپی، طب سوزنی، ماساژ و درمان رفتاری شناختی نیز مفید است.

 

مهرزاد مهان آریا

مرکز فروش تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی

 

 

ادامه مطلب
داروی گیاهی تقویت موها | شش داروی گیاهی برای تقویت رشد موها

داروی گیاهی تقویت موها | شش داروی گیاهی برای تقویت رشد موها

داروی گیاهی تقویت موها | شش داروی گیاهی برای تقویت رشد موها

داروی گیاهی تقویت موها | شش داروی گیاهی برای تقویت رشد موها :

پیش از هر چیزی، برای اینکه به رشد موهای خود کمک کنید باید رژیم غذایی متعادل و سالمی داشته باشید و سبک زندگی‌تان به طور کلی سالم باشد؛ اما علاوه بر این موارد، می‌توانید از عصاره‌های گیاهی نیز استفاده کنید، چه به صورت شستشوی موها و یا به صورت یک ماسک مو.
مطالعات دقیقی روی ارتباط میان رشد مو و به کار بردن عصاره‌های گیاهی انجام شده است؛ اما هیچ یک از این پژوهش‌ها از نظر علمی ثابت نکرده‌اند که این عصاره‌ها در تمامی موارد در تقویت موها مؤثرند. اما این راهکارهای گیاهی و طبیعی سال‌های سال است که به کار گرفته می‌شوند، زیرا مردُم باور دارند استفاده از روغن‌های گیاهی می‌تواند موها را تغذیه کرده و سرعت رشدشان را افزایش دهد.

روغن نارگیل

روغن نارگیل که ترکیبی از تری‌گلیسریدهایی با زنجیره متوسط است می‌تواند رشد موها را افزایش دهد. این مواد می‌توانند به غشای سلول مو نفوذ کرده و عمیقاً آن را تغذیه کنند.
چگونه از روغن نارگیل استفاده کنید؟
. مقدار کمی روغن نارگیل را به تمام پوست سرتان بزنید و به آرامی به مدت چند دقیقه ماساژ دهید.
. همچنین می‌توانید از روغن نارگیل به عنوان عنصر اصلی یک ماسک مو همراه با یک روغن دیگر، مثلاً روغن آووکادو، استفاده کنید.

روغن زیتون؛ یکی از بهترین عصاره‌های گیاهی برای رشد موها

روغن زیتون نیز می‌تواند رشد موها را تقویت کند. در واقع، روغن زیتون یکی از در دسترس‌ترین عصاره‌های گیاهی است که در خیلی از محصولات زیبایی و مراقبت از پوست و مو وجود دارد. روغن زیتون می‌تواند پوست سر را تغذیه کرده و موها را نرم و درخشان کند.
چگونه از روغن زیتون استفاده کنید؟
. بهتر است روغن زیتون را مستقیماً به پوست سر و نوک موهایتان بزنید تا بهتر نتیجه بگیرید.
. خیلی خوب است که روغن زیتون را با روغن رزماری ترکیب کنید.

روغن کرچک

روغن کرچک بابت خواص آب رسانی که دارد معروف است و همچنین می‌تواند رشد موی سر و مژه‌ها را تقویت کند. روغن کرچک، بوی ملایمی دارد.
چگونه از روغن کرچک استفاده کنید؟
. روغن کرچک را به تمام پوست سرتان بزنید و به مدت چند دقیقه به آرامی ماساژ دهید.
. هر بار که موهای خود را می‌شویید، این کار را انجام دهید تا پوست سرتان تغذیه شده و آبرسانی شود.

عصاره‌های گیاهی به عنوان ماسک تقویت‌کننده‌ی مو به دلیل نفوذ خوب و آبرسانی، منجر به افزایش خون‌رسانی به پوست سر و موها می‌شود؛ اما این راهکارها با وجود تمام تأثیرات و خواصی که دارند برای سرعت دادن به رشد موها و تقویت سلامتی آن‌ها کافی نیستند. یعنی شما باید یک سبک زندگی سالم و عادت‌های خوب داشته باشید و تغذیه سالم را فراموش نکنید

روغن جوجوبا

روغن جوجوبا نیز عصاره‌ی گیاهی دیگری است که رشد موها را تقویت می‌کند؛ اما به شیوه‌ای متفاوت با سایر عصاره‌های گیاهی. روغن جوجوبا برخلاف سایر روغن‌های گیاهی به موها نفوذ نمی‌کند. بلکه، فولیکول مو را می‌پوشاند و از این رو از آن در برابر شکسته شدن و آسیب دیدن محافظت می‌کند.

چگونه از روغن جوجوبا استفاده کنید؟
. روغن جوجوبا را مستقیماً به موها و پوست سرتان بزنید؛ اما بعد از چند دقیقه موهایتان را بشویید تا چسبناک و چرب نباشند.
. یک راه دیگر هم این است که روغن جوجوبا را به نسبت یک به هشت با شامپوی معمولی‌تان ترکیب کرده و طبق روالتان از آن استفاده کنید.

روغن رزماری

گیاه رزماری دارای خاصیتی است که می‌تواند جریان خون را در پوست سر افزایش دهد. سال‌های طولانی است که افراد از این عصاره گیاهی استفاده می‌کنند و عقیده دارند عصاره رزماری می‌تواند رشد موها را تقویت کرده و جلوی ریزش آن‌ها را بگیرد. ضمناً، عصاره رزماری برای رفع شوره سر و نرم و منعطف کردن موهای شکننده و آسیب‌پذیر عالی است.

چگونه از عصاره رزماری استفاده کنید؟
. ابتدا روغن رزماری را مستقیماً به موها و پوست سرتان بزنید.
. برای افزایش تأثیر آن، یک قاشق غذاخوری روغن رزماری را با یک قاشق غذاخوری روغن زیتون و مقدار برگ خشک شده‌ی رزماری ترکیب کرده و گرم کنید. این ترکیب را به همه پوست سر و موهایتان بزنید و اجازه دهید 30 دقیقه بماند و سپس بشویید.
روغن رزماری نیز مانند روغن‌های گیاهی دیگری که در بالا گفتیم، مثل یک نرم‌کننده عمل می‌کند و به موهای شما ظاهری ابریشمین می‌دهد. روغن رزماری، تولید چربی پوست سر را کنترل کرده و ریشه‌ی موها را تمیز و مرطوب نگه می‌دارد.

روغن آووکادو

روغن آووکادو می‌تواند رشد موهایتان را افزایش دهد و این خاصیت به دلیل محتوای بالای اسیدهای چرب و ویتامین‌های موجود در آووکادو است. بنابراین آووکادو یکی از بهترین مواد طبیعی برای محافظت از موهای شماست. آووکادو حاوی ویتامین‌های A، B6 و E‌ بوده و این مواد می‌توانند موها را تغذیه کنند. ضمناً آووکادو سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هایی است که می‌توانند جریان خون به سمت فولیکول‌های مو را افزایش داده و رشد موها را تقویت کنند.

چگونه از روغن آووکادو استفاده کنید؟
. ابتدا یک قاشق غذاخوری روغن آووکادو را با یک قاشق غذاخوری روغن زیتون گرم کنید.
. سپس آن را به آرامی روی پوست سرتان ماساژ دهید.
. در نهایت موهای خود را در حوله‌ای بپیچید و بیست دقیقه صبر کنید، سپس موها را بشویید.

نکات مهم در استفاده از روغن‌های ضروری گیاهی
. اگر پوستتان حساس است یا دچار یک بیماری مزمن پوستی هستید، پیش از استفاده از هرگونه عصاره گیاهی برای موهایتان اول با پزشک متخصص پوست و مو مشورت کنید.
. ابتدا یک قطره‌ی کوچک از عصاره‌ی گیاهی روی پوست ساعد دستتان قرار دهید و چند دقیقه صبر کنید تا مطمئن شوید به آن آلرژی ندارید.
. فراموش نکنید که بهترین راه کمک به رشد موها، حفظ رژیم غذایی متعادل و داشتن سبک زندگی سالم است.

 

سایر عصاره‌های گیاهی برای تقویت رشد موها
روغن‌های گیاهی که در بالا توصیه کردیم، انواعی هستند که کاربردی بسیار شایع برای تقویت سلامت موها دارند، اما عصاره‌های گیاهی دیگری نیز برای این منظور وجود دارند:

روغن آفتابگردان
روغن آفتابگردان می‌تواند برای کاهش چربی اضافی تولید شده در پوست سر مؤثر باشد. طبق یک سری از پژوهش‌ها، روغن آفتابگردان، غلظت اسید لینولئیک را در پوست تنظیم می‌کند و منجر به کاهش علائم درماتیت سبوره‌ای می‌شود.

روغن اسطوخودوس
روغن اسطوخودوس برای افرادی که پوست سرشان چربی زیادی تولید می‌کند بسیار مفید است. زیرا این عصاره گیاهی به تعدیل pH و تمیز کردن فولیکول مو کمک کرده و به موهای جدید اجازه‌ی رشد می‌دهد. بعلاوه، مطالعات زیادی نشان داده‌اند عصاره اسطوخودوس به دلیل کمک به افزایش جریان خون، رشد موها را افزایش می‌دهد.

روغن بادام
روغن بادام نیز مانند سایر روغن‌های گیاهی که برای رشد موها مفیدند می‌تواند پوست سر را تقویت کرده، آبرسانی کرده و جلوی ترشح چربی زیاد پوست سر را بگیرد. ما می‌دانیم که روغن بادام دارای ویتامین E زیادی است اما تاکنون مطالعات زیادی در مورد تائید این خاصیت برای پوست انجام نشده است.
روغن بادام دارای ویتامین‌های گروه B نیز هست که به متابولیسم پروتئین کراتین کمک کرده و از این جهت موها را تقویت می‌کنند.

رشد و سلامت موها به رژیم غذایی نیز بستگی دارد
خیلی از افراد برای تقویت رشد موهای خود و همچنین زیباتر کردن آن در مواجهه با خشکی یا دیگر مشکلات پوست سر، سراغ روغن‌های گیاهی می‌روند. زیرا به کار بردن عصاره‌های گیاهی به عنوان ماسک تقویت‌کننده‌ی مو به دلیل نفوذ خوب و آبرسانی، منجر به افزایش خون‌رسانی به پوست سر و موها می‌شود؛ اما این راهکارها با وجود تمام تأثیرات و خواصی که دارند برای سرعت دادن به رشد موها و تقویت سلامتی آن‌ها کافی نیستند. یعنی شما باید یک سبک زندگی سالم و عادت‌های خوب داشته باشید و تغذیه سالم را فراموش نکنید.

 

مهرزاد مهان آریا

مرکز فروش تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی

ادامه مطلب
مکمل کلاژن واقعا مؤثر است ؟ | مکمل‌های کلاژن ممکن است برای سلامت پوست استخوان و مفاصل

مکمل کلاژن واقعا مؤثر است ؟ | مکمل‌های کلاژن ممکن است برای سلامت پوست استخوان و مفاصل

آیا مکمل کلاژن واقعا مؤثر است؟

مکمل‌های کلاژن ممکن است برای سلامت پوست، استخوان و مفاصل، مفید باشند. در حقیقت، برخی مطالعات نشان دادند که مصرف روزانه مکمل کلاژن هیدرولیز شده، می‌تواند به قابلیت ارتجاعی و آب‌رسانی پوست و درمان بیماری‌های استخوانی مانند استئوپروزیس (پوکی استخوان)، کمک کند.

مادامی که مسن‌تر می‌شوید، بدنتان کلاژن کمتری تولید می‌کند. کلاژن، پروتئینی است که به ساختار بخشیدن به زردپی‌ها، استخوان‌ها و پوست کمک می‌کند. سطوح پایین کلاژن، می‌تواند به درد مفاصل و پیری پوست منجر شود.
به همین دلیل است که افراد برای جبران کلاژن از دست رفته، به مکمل روی می‌آورند؛ اما هنوز تحقیقات بیشتری نیاز است تا میزان کارایی مکمل کلاژن مشخص شود. در ادامه آنچه محققین تا به امروز درباره مکمل‌های کلاژن می‌دانند و اینکه آن‌ها تحت چه شرایطی اثرگذار هستند، آورده شده است:

کلاژن چیست؟

کلاژن، پروتئینی است که به وفور در بدن یافت می‌شود و به عنوان یک قطعه سازنده در تشکیل ساختار استخوان‌ها، غضروف‌ها، پوست و تاندون‌ها عمل می‌کند. انواع مختلفی از کلاژن وجود دارد، اما بیشتر کلاژن موجود در بدن، در یکی از سه گروه زیر جای می‌گیرند:
· نوع یک: این نوع از کلاژن می‌تواند در کل بدن شما یافت شود، اما به طور خاص برای ساختار پوست، استخوان و تاندون‌ها اهمیت دارد.
· نوع دو: این نوع کلاژن، سازنده اصلی غضروف است، بافتی ارتجاعی که مفاصل را به هم متصل می‌کند و در ساختار بدن شما اهمیت دارد.
· نوع سه: این فرم از کلاژن، مجراهای بزرگ بدن، مانند عروق خونی و ارگان‌های داخلی مانند روده، را می‌سازد.
ما در نیمه دهه‌ی بیست سالگی (24 تا 26 سالگی) به آرامی کلاژن خود را از دست می‌دهیم و زنان می‌توانند 30 درصد از کلاژن خود را در 5 سال اول دوران یائسگی از دست بدهند. این از دست دادن می‌تواند بر همه نقاط بدن ما، از جمله خاصیت ارتجاعی پوست و قدرت استخوان‌ها و مفاصل، اثر بگذارد.

 

انواع مکمل‌های کلاژن

مکمل‌های کلاژن می‌توانند هر سه نوع کلاژن را، بسته به نوع نیاز ما، شامل شوند. برای مثال، اگر یک مکمل به منظور سلامت پوست تهیه شده باشد، بیشتر شامل کلاژن نوع یک خواهد بود.
به مکمل کلاژن به عنوان مخزن جوانی، نگاه می‌شود. اما هنوز مطالعات بیشتری نیاز است تا نشان دهد که این مکمل می‌تواند فرآیند پیری را آهسته کند.
شما می‌توانید مکمل‌های کلاژن را به فرم قرص، پودر و نوشیدنی تخصصی، در داروخانه‌ها یا فروشگاه‌های خاص، بیابید. وقتی کلاژن به فرم مکمل ساخته می‌شود، می‌تواند ژلاتین، کلاژن هیدرولیز شده یا کلاژن غیرطبیعی، بسته به چگونگی فرآوری شدنشان، باشد.
· ژلاتین، پروتئینی است که به ترکیبات کوچک‌تر شکسته شده است. مطالعات بسیار کمی وجود دارند که نشان دهند چگونه ژلاتین بر سلامت استخوان و پوست اثر می‌گذارد.
· کلاژن هیدرولیز شده، کلاژنی است که حتی به آمینواسیدهای تشکیل دهنده‌اش تجزیه می‌شود. این نوع از مکمل کلاژن ممکن است بهتر از ژلاتین عمل کند، زیرا به راحتی در دسترس بافت‌های بدن شما قرار می‌گیرد.
· کلاژن غیرطبیعی نوع دو (UC-II) برای درمان بیماری‌هایی مانند آرتریت روماتوئید و لوپوس استفاده می‌شود که باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن شما کلاژن موجود در بدن را تخریب کند. استفاده از دوزهای بسیار کمی از UC-II در طول زمان می‌تواند به تحمل بدن در برابر کلاژن کمک کرده و این واکنش ایمنی تخریب‌گر را متوقف نماید.

فواید مکمل‌های کلاژن

مصرف کلاژن می‌تواند برای تمام بدن، فوایدی به همراه داشته باشد. در اینجا، آنچه تحقیقات از مزایای مکمل کلاژن نشان داده‌اند، آوردیم:

سلامت پوست
دانشمندان در مورد اینکه آیا مکمل‌های کلاژن می‌توانند تولید کلاژن را تقویت کرده و خاصیت ارتجاعی و آب‌رسانی پوست را بهبود ببخشند، به قطعیت نرسیده‌اند. برخی از مطالعات کوچک، نتایج امیدوارکننده‌ای پیدا کرده‌اند اما مشخص نیست که آیا برای یک جمعیت بزرگ‌تر هم صدق می‌کند یا خیر.
در مرور 11 مطالعه در سال 2018، مشخص شد افرادی که حداقل به مدت یک ماه هر روز مکمل کلاژن هیدرولیز مصرف می‌کنند، افزایش در سطح الاستیسیته و میزان آب‌رسانی پوست خود را تجربه کردند.
دوز کلاژن‌ها بین 2.5 تا 10 گرم بود و بعضی از مطالعات تا 6 ماه به طول انجامید. با این حال، بعد از بررسی مشخص نبود که کدام یک از دوزها در کدام دوره مؤثرتر بود. اما امکان دارد دوزهای بالاتر در مورد اثرات ضد پیری بهتر عمل کنند.
علاوه بر این، بیشتر افرادی که به نظر می‌رسید از مکمل‌های کلاژن سود برده‌اند، در حال حاضر از افتادگی پوست یا ضعف استخوان رنج می‌بردند، بنابراین اگرچه ممکن است فوایدی برای درمان بیماری‌های موجود داشته باشد، اما اقدامات پیشگیرانه آن نامشخص است.

بررسی 9 مطالعه، در سال 2020 نشان داد که مصرف مکمل‌های کلاژن هیدرولیز شده می‌تواند به پیشگیری و درمان بیماری استخوان کمک کند. در این مطالعات، مکمل‌های کلاژن با کاهش میزان درد، تراکم بیشتر استخوان و سایش کمتر غضروف مفصل مرتبط بودند

سلامت مفصل
کلاژن به سلامت مفاصل کمک می‌کند به این علت که حاوی آمینواسیدهای کلیدی مانند پرولین و گلایسین است. کلاژن همچنین قسمت زیادی از غضروف‌های شما را تشکیل می‌دهد که به عنوان یک محافظ بین استخوان‌های مفاصل عمل می‌کند.
مطالعات نشان می‌دهد که مصرف مکمل‌های کلاژن II – UC و هیدرولیز شده می‌تواند به درمان استئوآرتریت کمک کند که یک بیماری دردناک است که هنگام تحلیل رفتن غضروف بین مفاصل رخ می‌دهد.
در مطالعه‌ای در سال 2009، افراد مبتلا به استئوآرتریت که هر روز 10 گرم UC-II مصرف می‌کردند، درد زانوهایشان پس از سه ماه درمان، کاهش یافت. با این حال، این مزیت پس از قطع مصرف مکمل‌ها از بین رفت.
در مطالعه دیگری، افرادی که هر روز 1.2 گرم مکمل کلاژن هیدرولیز شده مصرف می‌کردند، کاهش درد در مفاصل بازو، پا و نیز کمر خود را تجربه کردند؛ اما تنها پس از شش ماه درمان.

سلامت استخوان
محققان بیش از یک دهه است که در حال مطالعه بر روی مکمل‌های کلاژن به عنوان درمانی برای بیماری‌های استخوانی مانند پوکی استخوان و آرتروز هستند.
کلاژن پروتئین اصلی در استخوان‌ها است. با افزایش سن و تولید کمتر کلاژن، تراکم استخوان‌هایتان کاهش می‌یابد و در نتیجه شما بیشتر در معرض درد، وضعیت بد بدنی و شکستگی استخوان قرار می‌گیرید.
بررسی 9 مطالعه، در سال 2020 نشان داد که مصرف مکمل‌های کلاژن هیدرولیز شده می‌تواند به پیشگیری و درمان بیماری استخوان کمک کند. در این مطالعات، مکمل‌های کلاژن با کاهش میزان درد، تراکم بیشتر استخوان و سایش کمتر غضروف مفصل مرتبط بودند.

حرف آخر

اگرچه هنوز تحقیقات بیشتری در مورد دوز بهینه کلاژن مورد نیاز است، محققان دریافتند افرادی که روزانه 12 گرم کلاژن مصرف می‌کنند و به مدت 6 ماه درمان را ادامه می‌دهند بیشترین پیشرفت را در سلامت استخوان خود داشته‌اند.
اگرچه ممکن است مکمل‌های کلاژن برای سلامتی مفید باشند، اما مکمل‌های غذایی توسط FDA تأیید نمی‌شوند، بنابراین احتمال آلودگی وجود دارد. همچنین، نتایج فردی ممکن است متفاوت باشد و برخی از افراد می‌توانند با مکمل‌های کلاژن بهبودی را تجربه کنند، در حالی که ممکن است این نتیجه برای دیگران متفاوت باشند.
برای اطمینان از اینکه مکمل‌های با کیفیتی تهیه می‌کنید، به دنبال محصولاتی باشید که توسط داروسازان تأیید شده باشد. در ضمن با پزشک خود در مورد دوز مناسب گفت‌وگو کنید.

 

مهرزاد مهان آریا

مرکز فروش تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی

ادامه مطلب